KOU
Teknoloji Fakültesi
Güncel  
  • Otomotiv Mühendisliği Web Sitesi Hazırlık Aşamasındadır.

TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

 

Otomotiv Mühendisliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı (II. Öğretim)  

 
Geleceğin otomotiv üretim merkezi olarak görülmekte olan ülkemizde otomotiv üreticileri yatırımlarını her geçen gün artırmaktadırlar. Birçok uluslararası otomotiv firmasının yatırım yapması bu sektörü endüstrinin liderlerinden biri haline getirmiştir. Buna bağlı olarak, birçok otomotiv firması ülkemizde Ar-Ge Merkezi kurmaktadır. Bu bağlamda, otomotiv yan sanayi de hızlı bir gelişme kaydetmektedir. Otomotiv sektöründe, otomotiv disiplinleri ile ilgili Ar-Ge çalışmalarında görev alabilecek, içten yanmalı motorlar ve taşıt disiplinlerinde tasarım, analiz ve test teknolojilerinin kullanımını ve geliştirilmesini sağlayabilecek bilgi ve deneyime sahip mühendislere ihtiyaç duyulmaktadır. Kocaeli Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı,  bu talebe cevap vermek amacıyla açılmıştır.


Programda görev alan öğretim üyelerinin büyük çoğunluğu, yüksek lisans, doktora veya post doktora çalışmaları kapsamında otomotiv ile ilgili bir disiplinde yurt dışı deneyimine sahiptir. Bu program, ilgili alanlarda lisans mezunlarına yüksek lisans eğitimi alabilme olanağı sunarken, aynı zamanda ülkemizdeki otomotiv sektöründe Ar-Ge kültürünün zenginleşmesini ve bu sektörde çalışan elemanlar ile öğretim üyelerini ortak bir amaçta buluşturarak üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesini hedeflemektedir.


Otomotiv Mühendisliği Anabilim Dalı öğrencileri, otomotiv sektöründe karşılaşılan sorunları Ar-Ge faaliyetleri ile çözme kültürünün geliştirilmesi ve ürün geliştirmeyi amaçlayan bir eğitim almaktadırlar. Yabancı dil koşulunun aranmadığı Otomotiv Mühendisliği Tezsiz Yüksek Lisans Programına, Mühendislik, Teknoloji ve Teknik Eğitim Fakültelerinin ilgili bölüm mezunları başvurabilir.

 

 

 

Web Master : Volkan AYGÜL & Erkutay TAŞDEMİRCİ

Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi
41380, Umuttepe/KOCAELİ TÜRKİYE
Tel: +90 (262) 303 22 02 / Fax: +90 (262) 303 22 03